Sziasztok!
Ebben a bejegyzésben a Dobble kártyajátékot szeretném bemutatni nektek.
A játék 6 éves kortól 3-6 játékos számára ajánlott.
A doboz tatalma:
1 db Játékszabály könyv
55 db kerek kártyalap
A kártyalapokról:
A megszokottól eltérően a Doubble kártyalapjai nem téglalap alakúak, hanem kerek formájúak.
20 db különböző szimbólum található a kártyalapokon.
A játékot 5 féleképpen lehet játszani:
1. A torony:
Előkészítés: Keverés után minden játékos képpel lefelé kap 1 lapot. A maradékot képpel felfelé az asztal közepére tesszük.
A játék menete: Mindenki megpróbálja megkeresni azt a szimbólumot, ami egyszerre szerepel a középre helyezett kártyák felső lapján, és a játékos saját kártyáján. Az a játékos aki először kimondja a közös szimbólum nevét, elveszi a középre helyezett pakli tetejéről és azt képpel felfelé saját lapjainak tetejére teszi. A játékosnak mindig a saját lapjaik legfelső lapjával kell összehasonlítania az asztal közepén lévő pakli felső lapján lévő rajzokat. Egészen addig amíg az asztal közepéről a lapok el nem fogynak.
A játék célja és nyertese: A játék célja, hogy a játékosok megpróbálják a legtöbb lapot összegyűjteni. Az nyeri a játékot, aki a legtöbb lapot gyűjtötte össze.
2. A kút:
Előkészítés: Tegyünk egy lapot képpel felfele az asztal közepére. A maradékot keverjük meg, és osszuk szét, annak összes lapját egyenlően a játékosok között. A lapokat a játékos képpel lefelé tartják maguk előtt.
A játék menete: A játékosok egyszerre képpel felfele fordítják saját paklijukat, majd a legfelső lapot és az asztal közepén lévő lapot figyelve, keresik azt a szimbólumot, amely egyszerre szerepel a saját kártyapaklijuk felső lapján és az asztal közepén lévő felső lapon. Az a játékos, aki kimondja a közös szimbólum nevét, saját paklijának legfelső lapját az aszal közepén lévő lap tetejére teszi. Innentől kezdve ez lesz az a lap, amellyel a játékosnak össze kell hasonlítaniuk saját felső lapjukat. A játék addig tart, amíg valaki meg nem szabadul az összes laptól, ami a kezében van.
A játék célja, és nyertese: A játékos megpróbálnak a lehető leggyorsabban megszabadulni a kezükben lévő lapoktól. A játékot az nyeri, akinek az összes lap elfogy a kezéből.
3. Forró krumpli:
Előkészítés: Keverés után osszunk minden játékosnak képpel lefelé 1-1 lapot. A többi lapot egyenlőre tegyük félre. Döntsétek el hány kört fogtok játszani (legalább 5 kört játszatok.)
A játék menete: A játékosok egyszerre képpel felfelé fordítják a lapokat és jól láthatóan tenyerükben tartják őket. Aki megtalálja az azonos szimbólumot a saját és egy játékos társa lapján, hangosan kimondja azt, és lapját képpel felfelé ennek a játékostársának a tenyérébe teszi. Minden játékos a kezében tartott lapok közül a legfelsővel játszik, de ha párt talál valamelyik játékostársánál a kezében lévő összes lapot átadja annak, akinél a párt találta, és ebben a körben már nem vesz részt tovább. A játék addig tart, amíg az összes lap egyetlen játékos kezébe kerül. Ez a játékos a kör vesztese, és félreteszi az összes lapot. Ezeket a lapokat a játék végén kell összeszámolni ezután osszunk ki mindenkinek 1 lapot, a kezdésnél félretett lapokból, így kezdetét veszi a következő kör. A játék célja és vesztese: A játék célja, hogy minél kevesebb kártyát gyűjtsünk össze a megállapodott számú kör lejátszása után. Ehhez minden körben meg kell próbálnunk megszabadulni kezünkben tartott lapjainktól. A játék vesztese, aki az utolsó kör végén a legtöbb lapot gyűjtette össze.
4. Szerezd meg mind!
Előkészítés: Előre meghatározott kört kell játszani, minden fordulóban tegyetek 1 kártyát képpel felfelé az asztal közepére, majd tegyetek köré annyi kártyát képpel lefelé, ahány játékos játszik. A maradék kártyát tegyétek félre a következő fordulókra.
A játék menete: A játékosok egyszerre felfordítják a középső kártya körül lévő lapok egyikét. A játékosoknak meg kell találniuk a középső kártya és valamelyik felfordított kártya közös ábráját.
Ha valakinek sikerül megtalálnia, megkapja az éppen felfordított kártyát és félreteszi. A középső kártyát nem szabad elvenni. Amint az összes felfordított kártyát elvitte valaki, a középső kártyát a pakli aljára kell tenni, és új kör kezdődik. A játékosok megtartják a megszerzett lapokat. Ha már nincs több kártya az előkészítés során félretett pakliban, a játék véget ért.
A játék célja és nyertese: A játékosok megpróbálnak minél gyorsabban több kártyát összegyűjteni. játékostársaiknál. A játékot az nyeri, aki a legtöbb kártyát gyűjti össze.
5. A mérgezett alma:
Előkészítés: Keverés után minden játékos 1 lapot és azt képpel lefelé fordítva maga elé helyezi. A maradék lapokat képpel felfelé fordítva tegyük az asztal közepére, ez lesz a húzópakli.
A játék menete: Mindenki egyszerre felfordítja a lapját, és megpróbál olyan szimbólumot keresni, ami egyszerre szerepel a húzópakli felső lapján, és egy játékostársa kártyáján. Az első játékos, aki kimondja a közös szimbólum nevét, elveszi a húzópakli felső lapját, és azt képpel felfelé, annak a játékostársának kártyái tetejére teszi, akinél az azonos szimbólumot látta. Ez az úgynevezett „mérgezett alma”, az ajándék amelynek senki sem örül igazán. Máris kezdődhet a következő kör: a játékosnak mindig az ellenfelek paklijának legfelső lapját kell összehasonlítaniuk a húzópakli felső lapjával. Ez addig folytatódik, amíg a húzópakli el nem fogy.
A játék célja és nyertese: A játékosok megpróbálják a lehető legkevesebb lapot összegyűjteni, A játék győztese, aki az utolsó kör végére a legkevesebb lapot gyűjtötte össze.
Tanácsaim a kártyalapok épségének megőrzéséért:
1. Játék után a paklikat ne helyezzétek vissza rögtön a dobozába, hanem terítsétek ki olyan helyre ahol senkit nem zavar, és el is fér az összes lap. Hagyjátok ott amilyen hosszú időre csak lehet (Én egy éjszakára szoktam), így a lapok nem büdösödnek be, és nem ragadnak össze, valamint nem lesznek csúnya sárgák a széleik a kezünktől.
2. Ha véletlenül kiesik a kezünkből egy lap, és nem az asztalon játsszunk, hanem ülünk körben a földön, akkor ne a pusztakezünkkel vegyük fel a kártyalapot, hanem vegyünk el egy másikat azzal nyúljunk a leesett lap alá egy picit emeljük meg, és máris fel tudjuk venni a földről.
Ajánlásom:
A játékkal jól fejleszthető a gyermekek megfigyelőképessége, a reakcióidejű. Ha egy gyors pörgős játékra vágyik a család mindenképp érdemes beszerezni a kártyajátékot. Ha egy kis kihívásra vágyunk akkor úgy is játszhatunk, hogy a szimbólumokat azon az igen nyelven mondjuk ki amit gyermekünk éppen tanul.
Bemutató videó:
Ha felkeltette a játék az érdeklődéseteket, akkor a linkre kattintva megvásárolhatjátok:
https://www.arukereso.hu/tarsasjatek-c3805/asmodee/dobble-p209546132/
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.